מובילים בהקמת ושדרוג תשתיות: פרויקטים מרכזיים

"יובלים אשדוד" ביצע מהפיכה בכל הנוגע לתשתיות המים והביוב, אשר הובילה את אשדוד להיות אחת הערים המובילות בישראל ואף מובילה ברמה בינלאומית. "יובלים אשדוד" השקיע וישקיע מאות מיליוני ₪ בשדרוג תשתיות מים וביוב בעשרות רחובות בעיר ובשיפוץ והקמת מתקני מים וביוב כך שיהיו המתקדמים והאמינים ביותר.

מט"ש אשדוד- החלה הפעלה באיכות שלישונית והחלה תכנית הרחבה

המעבר למים באיכות שלישונית בוצע לאור חוק שקבעה הממשלה לפיו  על כל המט"שים –מתקני טיפול בשפכים, לייצר מי קולחים  להשקיה ברמה שלישונית.  עד לסיום שנת 2021 היו מי הקולחים במט"ש אשדוד ברמה שניונית, כלומר ניתן היה להשקות בהם רק כותנה או כל גידול שאינו למאכל, החל מראשית שנת  2022   מי הקולחים במט"ש הינם ברמת  טיהור שלישונית, כלומר ניתן להשקות בהם את כל סוגי הגידולים.

 לפרויקט יש חשיבות עצומה לעיר אשדוד - משרד הבריאות התנה מתן היתרים לבנייה בתוכניות הבנייה החדשות בעיר, בהם ברובע המיוחד,  בשני תנאים, הראשון  - מעבר של המט"ש למים ברמה טיהור שלישונית, דבר שהושג כאמור,  והתנאי השני של משרד הבריאות  היה הרחבה  של יכולת קיבולת המט"ש  היות ואשדוד, צומחת ומתפתחת.  תכנית הפיתוח וההרחבה של המט"ש כפי שמקדם אותה התאגיד  פותרת את  התנאי השני של משרד הבריאות – הרחבת המט"ש בהתאם להתפתחות העיר.

עלות העבודות ליצירת מים ברמת איכות  שלישונית במט"ש עמדה על  100 מיליון ₪, הרחבת נפח המט"ש  להרחבת העיר –  הינה בסדר גדול של  עוד כ-  120 מיליון ₪. הפרויקט ממומן על ידי  "יובלים אשדוד".

תכנית הרחבה

 

 התקנת מדי מים חכמים (קר"מ) עבור כל הלקוחות 

התאגיד מבצע פרויקט רב שנתי להתקנת מדי מים חכמים. מדובר במערכת מדי מים חכמים - טכנולוגים ומתקדמים, המתריעה בזמן אמת, דרך הודעת SMS, על צריכה גבוהה – במטרה לאפשר ללקוחות לתקן את הדליפות באופן מיידי ובכך לחסוך מאות שקלים בחשבון המים ולמנוע בזבוז של מים.

כ- 84,000 ש"ח נחסכו לצרכנים בשנת 2022 כאשר הפרויקט היה בראשיתו ללקוחות שבהם הותקנו מדי הקר"מ. בשנת 2023, כאשר המדים הוחלפו כבר בקרב % 55 מבתי האב החיסכון הוא פי עשרה ומוערך ב 850 אלף ש"ח. ההערכה היא כי בתוך כשנתיים – עם התקנת המדים בקרב כל לקוחות התאגיד, החיסכון השנתי אף יהיה גבוה יותר.

 

מבט חדשני אל העתיד:

"יובלים אשדוד" החל בהקמת ופיתוח תשתיות מים וביוב בכל המתחמים שמתפתחים במסגרת הסכמי הגג ותוכניות התחדשות עירונית עד לשנת  ,2040 על מנת שגם במתחמים אלה ייהנו התושבים מאספקה אמינה איכותית ורציפה של מים והולכת שפכים מיטבית.

במסגרת זו החלה תכנית רב שנתית לפיתוח תשתיות מים וביוב בקנה מידה עצום ברמה בינלאומית במתחמים מרכזיים בעיר: אצטדיון ומתחם אימונים ,שדרות ויצמן, פארק לכיש, בית משפט ורובע ו', רחוב משה דיין, רחוב הדקל, אזור התעשייה הדרומי, אזור התעשייה הצפוני ומרינה דרום.

ראשונים בישראל. חדשניים בעולם:

התאגיד מיישם תכנית חדשנית- ראשונה מסוגה בישראל ומהמתקדמות בעולם להקמת שדרת ביוב חדשה ואמינה. במסגרת זו יפעלו בעיר שישה קווי סניקה מרכזיים אשר יובילו את השפכים למט"ש, וזאת במקום קו סניקה אחד- כפי שהיה בעבר. הקווים יאפשרו הולכת שפכים אמינה יותר- בהתאם לגידול והפיתוח של העיר והפחתת העומס והתלות בקו אחד ועל תחנת השאיבה הראשית, דבר שיצמצם יותר את הסיכון לגלישות שפכים לנחל ולים.

הקמת קו ביוב עירוני מרכזי:

מדובר בפרויקט רחב היקף ברמה לאומית במסגרתו הוקם קו סניקה ענק – באורך  9 ק"מ בקוטר של 40 צול מתחנת השאיבה בזק ועד למתקן הטיפול בשפכים (מט"ש) אשדוד. הקו החדש פועל במקביל לקו המרכזי הקיים כיום בעיר ומאפשר גמישות בהולכת שפכי העיר, בשונה מהמצב קודם לכן. מדובר בפרויקט בעל ערך גדול ומשמעותי לאיכות הסביבה. הקמת הקו החדש תמנע גלישות ביוב לנחל ולים, העלולים לזהם את הסביבה.

עלות הפרויקט: כ -  45 מיליון ₪

הקמת קו ביוב עירוני מרכזי

הקמת תשתיות מים וביוב ותחנת שאיבה ברובע פארק לכיש

 הפרויקט כולל הנחת קווי מים וביוב בתוך הרובע, הנחת תשתיות היקפיות המחברות את תשתיות המים והביוב של הרובע לכלל מערכת הולכת המים והשפכים בעיר. ברובע מוקמת גם תחנת שאיבה לביוב אשר תאפשר הולכת שפכים ברמה ובאמינות גבוהה. עלות, כ-70 מיליון ש"ח.  סיום ביצוע: שנת 2025.

תחנת שאיבה פארק לכיש

 

 

ההקמת מערכת הולכת מים וביוב באמצעות הנחת קווי ביוב ומים לפיתוח הרובע המיוחד

התאגיד מקים מערכת הולכת מים וביוב באמצעות הנחת קווי ביוב ומים לפיתוח הרובע המיוחד. בשל פיתוחו המסיבי של הרובע, התאגיד מקים במקביל תחנת שאיבה בסמוך לרובע שתיתן מענה אמין ורציף לשפכים של הרובע המתפתח. עלות, כ- 25 מיליון ₪. סיום ביצוע 2025.  

הקמת תשתיות ברובע המיוחד

 

הקמת מערכת קווי ביוב ראשיים לאורך כביש 41 במסגרת פרויקט מחלף בני ברית 

הקמת הקווים תאפשר הסרת חסמים לביצוע המחלף לטובת פתרונות תחבורתיים בעיר. עלות, 13 מיליון ₪ . סיום ביצוע 2024. 

 

מתחם פארק אימונים

הקמת תשתיות מים וביוב במתחם החדש, עלות 1.8 מיליון ₪.

 

חדשנות בהקמת ושדרוג תחנות שאיבה

תחנות השאיבה הן ציר מרכזי ומשמעותי במערכת הולכת השפכים העירונית. אל התחנות מתרכזים השפכים מרחובות העיר- ומשם הם מובלים למט"ש, מכאן שקיימת משמעות כבירה לכך שיהיו חדישות ובעלות יכולות הנדסיות גבוהות. לצורך כך מקים ומשדרג התאגיד את תחנות השאיבה בעיר.

 

קו הולכת  ביוב מרכזי מדרום העיר לצפונה - בצידה המזרחי של העיר

קו זה הינו הראשון מבין שלושה קווי ענק שייצרו מערכת מתקדמת של רשת  הולכה מרכזית  לביוב בעלת נפח עצום שתאפשר הולכת שפכים אמינה יותר ובהיקף רחב יותר, ותענה על  צרכי ההתפתחות של העיר בהתאם לתוכניות  עד לשנת 2040 .

בהתאם לתכנית האב של התאגיד כל אחד משלושת הקווים ברשת ההולכה  יהיה קו כפול שיאפשר בעת תקלה – להשתמש רק באחד מהקווים ובכך למנוע גלישות ביוב. מדובר בתכנית היחידה מסוגה בישראל להקמת שדרת  ביוב, דבר המעיד על הרמה המקצועית הגבוהה של התאגיד ועל יכולתו להוביל פרויקטים מתקדמים ברמה הארצית.

העבודות מבוצעות תוך התחשבות מרבית באורחות החיים של התושבים, כך שעורקי התחבורה פתוחים לתחבורה רציפה, וזאת הודות לשיטה  הנדסית מורכבת ומתקדמת המאפשרת את ביצוע העבודות בקידוח, במקום חפירה, מתחת לעורק  התחבורה המרכזי ברחוב בני ברית. 

קו הולכת ביוב מרכזי מדרום העיר לצפונה

 

החלפת תשתיות מים וביוב ישנות:

מאז הקמתו החליף התאגיד תשתיות מים וביוב ישנות בעשרות רחובות בעיר, באורך של מאות ק"מ, בעלות של עשרות מיליוני ש"ח. התשתיות החדשות מאפשרות הולכת מים וסילוק שפכים ברמה הגבוהה ביותר.

הוקמה מערכת GIS :

מדובר במערכת טכנולוגית מתקדמת אשר ממפה, מציגה ומתעדת את הפעילות של כל תשתיות המים והביוב בעיר ומאפשרת לאנשי המקצוע של התאגיד לשלוט ולבקר את המתרחש בשטח באופן קבוע. עם התקנת המערכת שופרו המהירות ויכולת מתן התגובה לגלישות ביוב, דליפות במערכת המים, טיפול בתקלות בצנרת ועוד.

עלות הקמת המערכת: כמיליון .₪

מערכת בקרה מתקדמת:

הותקנה מערכת בקרה- מהמתקדמות בישראל, בכל תחנות שאיבת המים והביוב. המערכת כוללת מצלמות וחיישנים המדווחים על כל חריגה ישירות לחדר הבקרה שהוקם במיוחד לשם כך, ולמכשירים הניידים של אנשי השטח של התאגיד. המערכת שיפרה באופן ניכר את מהירות התגובה לתקלות ברשת המים. מערכת הבקרה מהווה מודל למערכות מסוג זה ונציגים מישראל ומהעולם מגיעים להתרשם וללמוד ממערכת זו.